نقش صنعت بازیافت در کمک به سیاره زمین
صنعت بازیافتصنعت بازیافت

صنعت بازیافت چه می کند ؟

امروزه مردم زیادی در سطح جهان با صنعت بازیافت آشنایی پیدا کرده اند. بازیافت زباله باعث حفظ و نگهداری از منابع طبیعی و حفظ پاکی محیط زیست می شود و می تواند کیفیت زندگی انسان های آینده را بهبود دهد. در جهان روزانه میلیون ها تن زباله تولید می شود و باید راه چاره ای برای مدیریت آن ها اندیشید.

 

بازیافت آلودگی ها را به حداقل می رساند

یکی از مهمترین کار هایی که برای کاهش آلودگی محیط زیست باید انجام شود استفاده ی مجدد و یا بازیافت زباله ها است. زمانی ک زباله سوزانده می شود، به لایه اوزون آسیب جدی وارد می کند و گاز های خطرناک و آلوده کننده ای را وارد جو می کند. این گاز های خطرناک انواع بیماری ریوی و آسم را در بین مردم شیوع می دهند.

زمانی که زبالهها در دریا رها می شوند زندگی آبزیان را به مخاطره می اندازند. به همین دلیل زباله هایی که در طبیعت قابلیت تخریب پذیری ندارند مانند بطری ها، پلاستیک و حتی موادی که در طبیعت دیر تخریب می شوند نیاز به بازیافت دارند.

 

صرفه جویی در منابع

همه روزه در جهان درختان زیادی برای تولید چوب و کاغذ قطع می شوند. بازیافت زباله هایی از این دست، می تواند بخشی از نیاز به کاغذ را تأمین کرده و مانع قطع درختان بیشتر شود. استفاده ی بی رویه از منابع طبیعی باعث می شود زمانی در زمین دیگر این منابع وجود نداشته باشد.

 

ایجاد اشتغال سبز

بازیافت زباله صنعت پر سودی است و از زباله به عنوان طلای کثیف نیز یاد می کنند. این صنعت می تواند برای ملیون ها نفر اشتغال ایجاد کند. زمانی که جوامع برای بازیافت زباله ها سرمایه گذاری کنند تمام افراد جامعه با تفکیک زباله در منزل، حمل و نقل، بازیافت مواد اولیه برای استفاده مجدد و …می توانند دارای درآمد شوند. در این بین افراد خلاق می توانند با این مواد اولیه ی ارزان قیمت کار های خوبی انجام دهند.

 

بازیافت و افزایش آگاهی

اگر مردم جامعه در بازیافت زباله ها دقیق شوند و این امر از مدارس آموزش داده شود، مردم جامعه می آموزند که زباله ی کمتری را تولید کنند و مصرف خود را بهینه سازند.

 

مواد خام صنایع

موادی مانند پلاستیک ها در صورت بازیافت می توانند مواد اولیه ی مناسب و ارزان قیمتی در اختیار صنایع دیگر قرار دهند. درواقع بازیافت پلاستیک ها نسبت به تولید اولیه ی آن انرژی کمتری نیاز دارد. از این نظر بازیافت زباله به سود آوری صنایع و همچنین حفظ منابع کمک زیادی می کند. صنایع شیمیایی نیز می توانند ضایعات شیمیایی را به روش های متناسب با خود بازیافت کنند.

صنعت بازیافت زباله صنعت بسیار مهمی برای زندگی ساکنان آینده ی زمین است.

منبع:نقش صنعت بازیافت در کمک به سیاره زمین

 


/ 0 نظر / 66 بازدید